I čokoláda může podpořit naše zdraví

24. 09. 2012

Související obrázky

čokoláda

Čokoláda a kakao, ze kterého je vyrobena, jsou také zdrojem polyfenolických látek s příznivým potenciálem pro ovlivnění vzniku kardiovaskulárních chorob a rakoviny. Tento příznivý efekt vychází z antioxidačních vlastností přítomných flavanolových sloučenin, které patří do skupiny flavonoidů. Pokud bychom chtěli „zdravě mlsat“, pak musíme vybírat pouze kvalitní čokolády s obsahem minimálně 70 % kakaové hmoty.

Historie pěstování kakaovníku a používání jeho plodů - kakaových bobů vychází z mayské kultury někdy z období nejméně před třemi tisíci léty. Následníci Mayů, Aztékové používali kakaové boby jako platidlo a také k výrobě nápoje, kterému se říkalo „xocoatl“. Jeho výroba spočívala v pražení bobů, jejich rozemletí na pastu, ke které se přidávala voda a další koření jako černý pepř, nové koření a skořice. Po následném zahřátí, kdy kakaové máslo vyplavalo na povrch, se nápoj šlehal a pil se studený. Název vyjadřuje postup výroby: xoko –hluk, atl –voda. Připisovaly se mu povzbuzující a afrodisiakální vlastnosti. Evropané si nápoj upravili výměnou koření za cukr, aby zmírnili jeho hořkost, což přispělo k jeho rychlému rozšíření. Kakaovníku byl dán latinský název Theobroma cacao (jídlo bohů), což výstižně vyjadřovalo pocity při konzumaci čokoládového nápoje. Postupem času však byl tento způsob konzumace nahrazen čokoládou. Tmavá čokoláda obsahuje kakaovou hmotu (minimálně 60 %), kakaové máslo a cukr .

Legislativou je stanoveno minimální množství kakaových ingrediencí, tedy složek, jež čokoládě propůjčují její nezaměnitelnou chuť, a které musí jednotlivé druhy čokolád obsahovat, aby vůbec mohly toto označení nést. Tyto informace najdeme ve vyhlášce č. 76/2003 Sb., v aktuálním znění, kterou se stanoví požadavky pro přírodní sladidla, med, cukrovinky, kakaový prášek a směsi kakaa s cukrem, čokoládu a čokoládové bonbony.

I když kakaové boby obsahují z 50–57 % tuky, které jsou převážně nasycené (35 % stearová kyselina, 35 % olejová kyselina a 25 % palmitová), minimálně ovlivňují hladinu cholesterolu v krvi (pokud ovšem konzumujeme tmavou 70 % variantu), protože jak kys. stearová tak i olejová nezvyšují hladinu krevního cholesterolu a navíc se kyselina stearová v játrech částečně mění na kyselinu olejovou.

Pozor si ale musíme dávat při konzumaci mléčné čokolády, čokoládových bonbónů a pochoutek apod., protože značný podíl tuků zde pochází z mléka a ztužených rostlinných tuků, které nahrazují kakaové máslo a mohou nepříznivě ovlivňovat hladinu cholesterolu. K vysokéenergetické hodnotě také přispívá množství cukru, které je v čokoládě přítomno.

Jak tedy může tmavá čokoláda podpořit naše zdraví? Samozřejmě jednak její mírnou konzumací (asi 40g/ den) a také hlavně díky tomu, že je bohatým zdrojem biologicky aktivních polyfenolických sloučenin s antioxidačními účinky, kterých je v 50 g čokolády asi 300 mg na rozdíl od zeleného čaje (125 ml obsahuje 250 mg) nebo červeného vína (125 ml obsahuje 150mg) a mléčné čokolády, která obsahuje pouze 100 mg/ 50 g čokolády. Kvalitní tmavá čokoláda tedy obsahuje více antioxidantů než ostatní, na fenolické sloučeniny bohaté potraviny.

Antioxidační aktivitu mají v čokoládě přítomné flavonoidy, ke kterým patří katechiny, epikatechiny, a prokyanidiny. Tyto látky mají prokazatelně, a to díky jak experimentálním tak i klinickým studiím, příznivý ochranný vliv před vznikem kardiovaskulárních onemocnění a nádorových onemocnění. Tento efekt je způsoben díky ochraně před oxidačním stresem, protizánětlivým působením, působením na cévní endotel a snižováním tvorby krevních sraženin. Těmito mechanismy je možné ovlivnit riziko jak aterogeneze tak i nádorové aktivity. Antioxidanty ovlivňují i citlivost k inzulinu a tím mohou snižovat riziko diabetu.

Je ovšem nutné upozornit, že vstřebávání polyfenolů je nepříznivě ovlivněno, pokud je spolu s čokoládou konzumováno mléko.

Čokoládu jíme hlavně proto, že vyvolává pocity uvolnění, štěstí a pro zlepšení nálady. Tyto pocity vyvolávají, látky které mají pozitivní vliv na psychiku. Je to aminokyselina tryptofan, která je prekurzorem serotoninu, který přenáší nervové vzruchy a fenyletylamin, který snižuje úzkost, napětí a strach a navozuje pocit štěstí a blaženosti (také se vyplavuje  v mozku při orgasmu). Za tyto projevy je ale zodpovědný dopamin, který z fenyletylaminu vzniká. V čokoládě najdeme také theobromin, mající podobné stimulující účinky jako kofein, který je v čokoládě také přítomen, ale v nízké koncentraci.

Denní umírněná konzumace čokolády (s obsahem 70 % kakaové hmoty) tedy může být nejen příjemným chuťovým zážitkem, ale i pozitivem pro naše zdraví.

Autor: Dana Vránová - Vysoké učení technické v Brně (Fakulta chemická) Přečteno: 5405×

Komentáře

Článek nemá žádné komentáře

Vložit komentář
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné

Pomůžeme vyřešit váš problém

Volejte, pište, vyhledávejte! tel.: 541 149 301, info@chempoint.cz Skype: chempoint.cz

Uživatelské odkazy a odkazy o projektu

O projektu Aktuality Kontakt Cíle projektu Jak publikovat Přihlášení Registrace