Česká biotechnologie Hydal míří na americký trh

24. 05. 2017

Související obrázky

Bakterie hromadící PHA

Tuzemská firma NAFIGATE Corporation chystá vstup unikátní české biotechnologie Hydal na americký trh. Technologie Hydal, která vzešla z laboratoří Fakulty chemické Vysokého učení technického (VUT) v Brně, umožňuje výrobu biopolymeru PHA z použitého fritovacího oleje.

„Jednáme s potenciálními investory a partnery o společném vývoji a strategické spolupráci ve Spojených státech,“ uvedl předseda představenstva NAFIGATE Corporation Ladislav Mareš. Česká firma připravuje vstup na americký trh od loňského podzimu a v případě, že budou nynější jednání úspěšná, vybuduje společně se svými partnery továrnu na výrobu biopolymeru PHA přímo v USA.

Česká firma očekává značný zájem o technologii Hydal i vzhledem k tamnímu nadbytku použitého fritovacího oleje. Jeho spotřeba ve Spojených státech každoročně roste zhruba o 10 procent. Biotechnologie Hydal nabízí vhodné využití fritovacího oleje v době, kdy se zhoršují vyhlídky biopaliv v dopravě – vzhledem k rozvoji elektromobilů a relativně nízké ceně klasických pohonných hmot.

Výsledný biopolymer PHA bude dále využit k výrobě finálních produktů – bioplastů - se širokým uplatněním od zemědělských folií po potravinářské obaly.

Prezentace investorům

NAFIGATE nyní představí biotechnologii Hydal na prezentaci v Bohemia National Hall na newyorském Manhattanu investorům a firmám, které se zabývají sběrem olejů ve Spojených státech.

„Vlády jednotlivých amerických států a tamní velká města přijaly strategie podpory bezodpadových technologií. A právě takovou technologii nabízíme,“ zdůraznila výkonná ředitelka marketingu NAFIGATE Lenka Mynářová.

Další prezentace je připravena v rámci odborné konferece Biobased Re-Revolution of Plastics. Touto konferencí skončí první etapa příprav vstupu unikátní biotechnologie na americký trh. Následovat mají právě projekty společného výzkumu a vývoje za účasti firmy NAFIGATE a jejích partnerů. Lenka Mynářová vystoupí na newyorské konferenci, které se zúčastní kompletní světová biopolymerová elita, jako key speaker.

„V první etapě jsme se detailně seznámili s americkým trhem, jeho specifiky, a navázali spolupráci s jedním z předních amerických expertů na polymery – Dr. Yashem Khannou,“ upřesnil předseda představenstva NAFIGATE Corporation Ladislav Mareš. Česká biotechnologie Hydal se už představila na čínském trhu, kde právě probíhají jednání se čtyřmi investory.

Světové prvenství

Hydal je první biotechnologií na světě, která dokáže v průmyslovém měřítku vyrábět biopolymer z odpadního oleje a neodebírat tak zdroje potravního řetězce, jako je tomu u konkurence, která zpracovává například cukr, škrob nebo kukuřici. Biotechnologie Hydal tak přináší mix tří unikátních možností:

  • 1) Jde o koncept takzvané cirkulární ekonomiky – z odpadu vzniká biopolymer a bioplast, ze kterého je možné vyrábět například zemědělské fólie. Bioplast se časem rozpadne na CO2 a vodu a nijak nezatíží životní prostředí.
  • 2) Celý výrobní systém je bezodpadový a splňuje kritéria tzv. Zero Waste Management.
  • 3) Výsledkem celého procesu jsou produkty s nejvyšší přidanou hodnotou.

Technologie Hydal získala už v roce 2015 jako první česká technologie prestižní americkou cenu Frost and Sullivan za nejlepší inovaci. Významné ocenění získala tato biotechnologie také v Číně, kde byla zařazena mezi TOP 10 produktů, a bodovala také v Evropské unii – dvakrát získala Seal of Excellence Horizon 2020. „Je to takový zlatý hattrick na třech kontinentech a potvrzuje zcela výjimečný potenciál průlomové české technologie,“ říká výkonná ředitelka marketingu NAFIGATE Lenka Mynářová.

Přečteno: 2394×

Komentáře

Článek nemá žádné komentáře

Vložit komentář
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné

Pomůžeme vyřešit váš problém

Volejte, pište, vyhledávejte! tel.: 541 149 301, info@chempoint.cz Skype: chempoint.cz

Uživatelské odkazy a odkazy o projektu

O projektu Aktuality Kontakt Cíle projektu Jak publikovat Přihlášení Registrace