Fytoestrogeny

30. 08. 2012

Související obrázky

Fytoestrogeny.jpg

K zajímavé skupině rostlinných biologicky aktivních látek patří fytoestrogeny, které jsou skupinou látek, mající schopnost, díky své podobné chemické struktuře, nahrazovat ve svém účinku estradiol - ženský pohlavní hormon a tak podpořit u žen jeho slábnoucí aktivitu ve středním věku a úplnou nečinnost v období menopauzy. Je však nutné podotknout, že účinek rostlinných estrogenů je mnohonásobně nižší než účinek ženského hormonu. Estrogenní hormon estradiol řídí menstruační cyklus. Pokud je aktivní má pro ženu navíc pozitivní ochranné účinky.

Zájem o tyto látky je dáván do souvislosti se zjištěním, že u žen ve východoasijských zemích (např. Japonsko) se daleko méně vyskytují choroby jako rakovina prsu, osteoporóza a kardiovaskulární choroby než v zemích Evropy a Ameriky. Bylo zjištěno, že zásadním rozdílem ve stravovacích zvyklostech východoasijských žen je vysoký příjem rostlinných estrogenů nacházejících se v sóji a sójových produktech a to dlouhodobě v množství asi 20–25 mg/den, zatímco v zemích se západním stylem stravování je to asi jen 1 mg. Navíc tradice konzumace sóji je ve východoasijských zemích stará přes pět tisíc let.

Fytoestrogeny se vyskytují v různých rostlinných zdrojích a rozdělujeme je na základě jejich chemické struktury do čtyř skupin – isoflavony, jimž je věnována největší pozornost, kumestany, stilbeny a lignany. Tyto látky nemají steroidní strukturu, jak by se mohlo zdát podle názvu, ale patří k vícesytným fenolům, jejichž struktura se steroidům podobá.

Hlavními fytoestrogeny sóji jsou isoflavony - daidzein, genistein, formonetin a biochanin A. Sója se upravuje různým způsobem (máčením, vařením, fermentačními postupy) a biologická využitelnost je jak fermentovaných tak i nefermentovaných produktů srovnatelná.

Kumestrol je nejvýznamnější ze skupiny kumestanů a bylo zjištěno, že jeho estrogenní aktivita je dokonce 30–40× vyšší než isoflavonů. Obsahují ho opět luštěniny (více naklíčené) a květy červeného lučního jetele (ze kterého se izoluje do doplňků stravy).

Lignany (sekoisolariciresinol a matairesinol) najdeme v lněném semínku, celozrnném pečivu, zelenině,ovoci – např. jahodách, brusinkách). Estrogenovou aktivitu získávají až přeměnou pomocí střevní mikroflóry.

K fytoestrogenům řadíme i stilbeny jejichž představitelem je resveratrol, jehož biologická aktivita je odlišná od výše uvedených fytoestrogenů, protože má antioxidační aktivitu, která je dávána do souvislosti s chorobami srdce a cév a některými typy nádorů.

Zdraví prospěšné účinky byly sledovány hlavně ve studiích se sójovými isoflavony a pozitivních výsledků bylo zjištěno hlavně v ochraně před osteoporózou. V případě srdečně cévních chorob však výsledky studií nejsou dostatečně průkazné, stejně tak u rakoviny prsu a průvodních jevů klimaktéria (návaly). Byl ale zjištěn pozitivní vliv na zlepšení krátko-i dlouhodobé paměti, což může být způsobeno nejen isoflavony, ale i dalšími složkami sóji. Pro dosažení preventivních účinků v období menopauzy je doporučována konzumace okolo 60 mg isoflavonů, což není možné běžnou stravou dosáhnout. Z pohledu preventivního je vhodnější (podle zjištěných skutečností s výživou japonských žen a jejich lepšího zdraví proti západním ženám) dlouhodobě více konzumovat sóju a ostatní luštěniny a i další potravní zdroje fytoestrogenů, aby mohly pozitivně na zdraví působit. Konzumace doplňků stravy v období akutních problémů, souvisejících s klimakteriem, nemusí plně přinést očekávané výsledky.

Autor: Dana Vránová - Vysoké učení technické v Brně (Fakulta chemická) Přečteno: 34462×

Komentáře

Článek nemá žádné komentáře

Vložit komentář
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné

Pomůžeme vyřešit váš problém

Volejte, pište, vyhledávejte! tel.: 541 149 301, info@chempoint.cz Skype: chempoint.cz

Uživatelské odkazy a odkazy o projektu

O projektu Aktuality Kontakt Cíle projektu Jak publikovat Přihlášení Registrace